Wypożyczalnia rowerów - Supraśl - Białystok


Każdy z nas wie, że sport to zdrowie. Dlatego tak szczególnie ważne jest to, żeby swój wolny czas nie spędzać na fotelu przed telewizorem. Sporo osób tłumaczy się, iż po całym dniu pracy nie ma już sił. Oczywiście, przyznajemy rację, iż przez obowiązki zawodowe, jak również te w domu, każdy może być zmęczony. Warto jednak, dla własnego zdrowia, znaleźć nieco czasu na uprawianie jakiegoś sportu. Nie potrzebuje do tego od razu biegania. My zalecamy wszystkim jazdę na rowerze. Jest to sport, który również przynosi sporo przyjemności. Jeżeli nie posiadacie swoich rowerów, można skorzystać z propozycji Naszej Wypożyczalni Mokol. Jest to między innymi wypożyczalnia rowerów zarówno górskich jak także turystycznych. Wyróżnia nas to, iż we własnej ofercie mamy także przyczepki rowerowe dla dzieci, jak również foteliki. Gwarantujemy, że wybierając się na wycieczką całą rodziną, spędzicie wspólnie piękne oraz niezapomniane chwile. Oczywiście, oferta firmy skierowana jest także dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez tych dwóch kółek. W okolicy wypożyczalni znajdują się szlaki rowerowe o urozmaiconej rzeźbie terenu.Rowery turystyczne - damskie i męskie.

Rowery górskie.

Przyczepki rowerowe dla dzieci.

Foteliki dla dzieci (kaski, ochraniacze)

 

Dla tych, których pasją jest rower, mamy gęstą i dobrze oznakowaną sieć szlaków rowerowych. Urozmaicona rzeźba terenu jest wynikiem zlodowacenia środkowopolskiego z różnymi formami wytopiskowymi, kąt nachylenia niektórych stoków wynosi nawet 30 proc. - daje niezapomniane wspomnienia z wycieczek rowerowych, które pozostaną na długo w twej pamięci.

Trasa rowerowa (9)

Białystok - Supraśl - Kopna Góra - Krynki - Kruszyniany - Grzybowce - Waliły Stacja - Sokole Białostockie - Królowy Most - Grabówka - Białsytok

Na trasie:

- Miasteczko Supraśl z zabytkami i Muzeum Ikon (na mapie punkt 1)

- Arboretum - leśny ogród botaniczny w Puszczy Knyszyńskiej (na mapie punkt 2)

- Silvarium - leśna apteka w Puszczy Knyszyńskiej (na mapie punkt 3)

- Granica Unii Europejskiej z Białorusią w okolicach Krynek (na mapie punkt 4)

- zabytkowy meczet z XIX wieku w Kruszynianach (na mapie punkt 5)

- przysmaki kuchni tatarskiej w Kruszynianach

- leśne jeziorko Wyżary w Puszczy Knyszyńskiej (na mapie punkt 6)

Trasa w skrócie:

Interesująca trasa dla rowerzystów długodystansowych. Prowadzi szosami i żwirowymi drogami leśnymi. Jej znaczna część prowadzi przez Puszczę Knyszyńską. Trasę tę można pokonać w przeciągu dwóch dni nocując na Szlaku Tatarskim w Kruszynianach. Będąc w tej miejscowości warto poznać Tatarów oraz ich znakomitą kuchnię.

Start:

Początek ścieżki rowerowej spod Lodziarni u Joanny przy ul. Raginisa 11/1 w Białymstoku. Wyjeżdżamy w kierunku północno-wschodnim do granic miasta, a później ścieżką rowerową do Supraśla.

0,0 km

Skrzyżowanie ul. Białostockiej i Piłsudskiego w Supraślu. W pobliżu znajduje się zabytkowy klasztor prawosławny i cerkiew obronna. Skręcamy w lewo, na drogę wyjazdową w kierunku Krynek. Mijamy Centrum Edukacji i ujeżdżalnię koni (powstałą w dużej mierze dzięki funduszom unijnym)

12,1 km

Przejeżdżamy przez most na rzece Supraśl. Za mostem można wjechać na asfaltowe pobocze - ciąg pieszo-rowerowy. Po obu stronach szosy ładne widoki na dolinę rzeki oraz wzgórza znajdujące się w Puszczy Knyszyńskiej.

12,7 km

Dojeżdżamy do Podsupraśla. Ruszamy dalej szosą asfaltową prowadzącą przez Puszczę Knyszyńską na wschód:

13,6 km

Po pokonaniu kilku wzniesień dojeżdżamy na miejsce po dawnej leśniczówce Czołnowo (polanka po prawej stronie). Można skręcić tu w prawo w leśną drogę, która doprowadzi nas po 200 metrach do wiaty i miejsca na ognisko.

18,1 km

Jadąc dalej szosą dojeżdżamy do Podsokołdy i wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń pól nad rzeką Sokołdą

21,4 km

Wieś Sokołda. Na zakręcie znajduje się sklep spożywczy

21,4 km

300 metrów dalej przejeżdżamy przez most na malowniczej rzece Sokołda. Zaraz za mostem zaczyna się podjazd, a po lewej stronie widać ogrodzenie Arboretum - ogrodu botanicznego (na mapie punkt 2)

22,8 km

Skrzyżowanie dróg asfaltowych (w lewo odchodzi boczna szosa do Sokółki)

23,3 km

Jadąc dalej główną szosą po kolejnych 8km docieramy do wsi Talkowszczyzna, przez którą przepływa rzeka Słoja.

31,2 km

Zbliżamy się do wschodniego krańca Puszczy Knyszyńskiej. Przy kierunkowskazie skręcamy w drogę leśną prowadzącą do Nadleśnictwa Krynki koło wsi Poczopek.

34,3 km

Nadleśnictwo Krynki w Poczopku. Znajduje się tu jedna z atrakcji trasy - Silvarium (na mapie punkt 3) Po zwiedzeniu Silvarium wracamy do szosy i kontynuujemy jazdę na wschód.

Silvarium to znakomicie pomyślany ogród leśny utworzony w 2005 roku w siedzibie Nadleśnictwa Krynki koło wsi Poczopek. Zgromadzono tu niemal wszystkie rośliny występujące w Puszczy Knyszyńskiej. W tutejszym muzeum przyrodniczo-historycznym można obejrzeć przekrój mrowiska i szklany ul, a w nim obserwować pracowite pszczoły. Znajdują się tu także m.in kamienny zegar słoneczny, rzeźby zwierząt i owadów, ślady zwierząt utrwalone w specjalnej masie. Zwiedzanie Silvarium jest bezpłatne.

34,9 km

Przejeżdżamy przez wieś Ostrów Północny.

37,8 km

Dojeżdżamy do skrzyżowania z kolejną drogą prowadzącą z Sokłóki.

42,0 km

Centrum Krynek - plac Jagielloński. Znajdują się na nim rondo i skwer, wokół rozchodzi się promieniście 12 ulic. Skręcamy w jedną z nich - ul Legionową i dalej Grodzieńską - prowadzącą w kierunku północno-wschodnim. Dojeżdżamy do granic miejscowości, jedziemy pod górę wąską drogą asfaltową, która prowadzi na pole położone powyżej Krynek.


Krynki - miasteczko znane dziś głównie z produkowanej tu wody mineralnej KRYNKA, ma długoletnią historię. Przed 1429 r. powstał tu książęcy dwór, w którym w 1434 roku odbyło się spotkanie powracającego z łowów w Puszczy Białowieskiej króla Władysława Jagiełły z księciem litewskim Zygmuntem Kiejstutowiczem. pod koniec XVIII w. miasto przebudowano, powstał nowy układ przestrzenny z sześciobocznym rynkiem i 12 ulicami wybiegającymi z jego naroży. Przed wojną znaczną część mieszkańców stanowili Żydzi. Po II wojnie światowej wyludnione Krynki straciły prawa miejskie (w 1950 roku), odzyskały je dopiero w 2008r. Najważniejsze zabytki Krynek to: zabytkowa dzwonnica z XIX wieku, kościół pw. św. Anny z 1913r. (pięknie położony na niewielkim wzniesieniu), dawna żydowska synagoga z pierwszej połowy XIX wieku (ul. Czysta), cerkiew prawosławna z XIX wieku.

44,5 km

Granica polsko-białoruska (na mapie punkt 4) - wschodni kraniec Unii Europejskiej. W centrum Krynek - na rondzie usytuowany jest drogowskaz wskazujący, w jakim kierunku należy wyruszyć aby dotrzeć do polsko-białoruskiej granicy (również granicy UE). Wracamy do centrum Krynek. Na rondzie znajdujemy ulicę Garbarską (dalej pohulanka), którą prowadzi zielony szlak rowerowy i jedziemy na południe, w kierunku Kruszynian.

46,6 km

Po pokonaniu 10 km asfaltową szosą (oznaczoną zielonym szlakiem rowerowym), dojeżdżamy do Kruszynian, miejscowości słynącej z zabytkowego meczetu (w woj. podlaskim drugi znajduje się w Bohonikach) i znakomitej kuchni tatarskiej.

W Kruszynianach można zatrzymać się na nocleg w Dworku pod Lipami.

Kruszyniany - miejscowość w Polsce północno-wschodniej, w woj. podlaskim, tuż przy granicy z Białorusią. Pielęgnowana jest tu kultura tatarów polskich. We wsi istnieje drewniany meczet zbudowany w drugiej połowie XVIII w. lub w pierwszej poł. XIX w., jeden z dwóch najstarszych takich obiektów w Polsce. Drugi meczet znajduje się w Bohonikach koło Sokółki. (zwiedzanie meczetu po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z przewodnikiem)

Kruszyniany stają się mekką smakoszy. Można tu skosztować tradycyjnych potraw tatarskich, takich jak np.: kołduny, pierekaczewnik na cieście makaronowym z farszem gęsim lub baranim, deser czak-czak lub listkowiec, wypić kawę z kardamonem, a także uczestniczyć w imprezach np. festiwalu Kultury i Tradycji Tatarów Polskich.

59,0 km

Na skraju wsi Kruszyniany skręcamy w prawo na szeroką drogę żwirową, którą prowadzi żółty szlak rowerowy. kierując się tymi znakami przejedziemy 11 km.

60,1 km

Żółty szlak rowerowy skręca w lewo. Znów wjeżdżamy do Puszczy Knyszyńskiej

60,5 km

Kolejne rozgałęzienie dróg. Szlak rowerowy prowadzi prosto (lewe odgałęzienie)

61,4 km

Skrzyżowanie żwirowych dróg. Szlak rowerowy skręca w prawo.

64,0 km

Tym razem szlak skręca w lewo.

67,5 km

Wieś Grzybowce

70,0 km

Szosa Białystok-Bobrowniki. Skręcamy na asfaltową drogę w prawo, w kierunku Białegostoku.

71,1 km

Szosą dojeżdżamy do wsi Waliły Stacja, gdzie znajduje się sklep i nieczynna stacja kolejowa.

Stąd można wracać bezpośrednio do Białegostoku szosą (ok. 40 km), ale jeśli chcemy uniknąć ruchu samochodów, lepiej jest pojechać cichymi, leśnymi drogami. W tym wypadku musimy znów wjechać na żółty szlak rowerowy. Skręcamy w prawo obok sklepu w asfaltową, boczną drogę prowadzącą na północ.

74,5 km

Kończy się asfalt a zaczyna brukowa droga. Ten fragment jest niezbyt przyjemny dla rowerzystów. Można jednak jechać wzdłuż bruku wąską ścieżką na poboczu.

75,3 km

Skrzyżowanie dróg. W lewo droga prowadzi do wsi Słuczanka. My jedziemy dalej prosto, zgodnie ze znakami żółtego szlaku rowerowego. Za skrzyżowaniem kończy się bruk, a chwilę później przejeżdżamy przez mostek na rzece Supraśl.

77,0 km

Na początku lasu skręcamy w lewo w leśną drogę - zgodnie ze znakami żółtego szlaku (prosto prowadzi czerwony szlak pieszy). Teraz przez prawie 5 kilometrów jedziemy drogą prowadzącą przez las.

77,9 km

Przejeżdżamy przez polanę, gdzie znajdowała się niegdyś gajówka Wyżary.

82,5 km

Dojeżdżamy do bardzo malowniczego sztucznego jeziorka Wyżary, utworzonego na rzeczce Radulince (na mapie punkt 6)

83,4 km

Po minięciu jeziorka pokonujemy dwa zakręty i docieramy do rozgałęzienia dróg. Tu jedziemy prosto (w lewe odgałęzienie).

83,8 km

Dojeżdżamy do kolejnej drogi i skręcamy w lewo - zgodnie z żółtymi znakami szlaku rowerowego.

85,2 km

Wyjeżdżamy z Puszczy Knyszyńskiej i docieramy do wsi Radulin.

86,8 km

Za Radulinem - kolejne rozgałęzienie dróg. Skręcamy w lewo za znakami szlaku i dojeżdżamy do mostku na rzece Supraśl.

87,2 km

Dojeżdżamy do drogi asfaltowej z Walił do Nowosiółek i skręcamy w prawo na zachód. Wciąż jedziemy żółtym szlakiem rowerowym.

88,0 km

Wieś Załuki. Tu odchodzi droga asfaltowa na południe, prowadząca do Szosy Baranowickiej. My jedziemy dalej prosto. Za wsią asfaltowa nawierzchnia drogi zmienia się w żwirową.

88,1 km

Skrzyżowanie z drogą żwirową dochodzącą z prawej strony (prowadzi tamtędy niebieski szlak pieszy do Krynek). My skręcamy w lewo, w leśną drogę, którą prowadzi żółty szlak rowerowy (także niebieski pieszy do Królowego Mostu).

91,0 km

Żółty szlak skręca pod kątem 45 stopni w prawo.

92,5 km

Duża polana Jakubin. Przecinamy ją ze wschodu na zachód.

93,7 km

Znów wjeżdżamy do lasu, droga skręca w lewo i zaczyna powoli wznosić się do góry. To początek podjazdu na Wzgórza Świętojańskie.

94,3 km

Przełęcz na Wzgórzach Świętojańskich. W prawo prowadzi czerwony szlak turystyczny w kierunku Góry św. Jana. My zaczynamy długi zjazd prosto w dół do Królowego Mostu.

95,2 km

Skrzyżowanie z asfaltową drogą w Królowym Moście. Tu kończy się żółty szlak rowerowy. Jedziemy dalej prosto na Trakt Napoleoński, którym prowadzi niebieski szlak rowerowy.

96,4 km

Dojeżdżamy do skrzyżowania białostockiej ul. 27 Lipca i głównej drogi prowadzącej z Grabówki. Skręcamy w lewo, w kierunku Grabówki.

110,5 km

Rondo w Grabówce (skrzyżowanie z Szosą Baranowicką), Skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku Białegostoku (można ulicą lub chodnikiem z kostki brukowej).

112,1 km

Linia kolejowa i granica Białegostoku. Tuż za nią zaczyna się ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Baranowickiej, którą dojedziemy aż do centrum Białegostoku.

114,1 km

Trasa rowerowa (10)

UWAGA! Trasa jest bardzo niebezpieczna i tylko dla doświadczonych rowerzystów na rowerach górskich z amortyzatorem. konieczne założenie kasków.

Na trasie:

- przejazd wąską ścieżką przez cztery górki (na mapie punkt1)

- podjazd na górkę - punkt widokowy w Górach Krzemiennych (na mapie punkt 2)


Trasa w skrócie:

Góry Krzemienne koło Podsupraśla w Puszczy Knyszyńskiej w woj. podlaskim, pomiędzy szosą Supraśl-Krynki (od północy) a rzekami Supraśl i Sokołdą od zachodu, południa i wschodu to wyzwanie dla fanów kolarstwa górskiego. Trasa wiedzie lasami, po najbardziej stromych miejscach. Podjazdy i zjazdy mają tu miejscami od 40 do 50 metrów różnicy poziomu wysokości. Prowadzi tędy najtrudniejsza część trasy maratonu rowerowego Mazovia MTB, organizowanego przez słynnego kolarza Cezarego Zamanę. Białostoccy rowerzyści jeżdżą tu zwykle tzw. klasyczną rundą Podsupraśla, której długość wynosi 6,5 km.

Trasa rowerowa (7)

Supraśl - grobla nad rzeką Supraśl - skrzyżowanie: Krzyże-Łaźnie - Kopna Góra - Woronicze - Dworzysk - Budzisk - Podsupraśl - Supraśl

Na trasie:

- leśny ogród botaniczny Arboretum w kopnej Górze (na mapie punkt 1)

- grobla między odnogami rzeki Supraśl - tzn. supraski system wodny (uznany za zabytek, na mapie punkt 2)

- rzeźby upamiętniające powstańców styczniowych na skrzyżowaniu leśnych dróg (na mapie punkt 3)

- rzeka Sokołda w pobliżu wsi Łaźnie (na mapie punkt 4) i Dworzysk (na mapie punkt 5)

- leśne rozlewsiko strumyka Migówka w pobliżu leśniczówki Budzisk (na mapie punkt 6)

- zabytki Supraśla (punkt 7)


Trasa w skrócie:

polecamy wycieczkę z Supraśla na wschód, przez magiczną, potężną i piękną Puszczę Knyszyńską oraz dolinami puszczańskich rzek - Supraśl i Sokołdy. Na trasie w środku lasu można zobaczyć galerię rzeźb uosabiających powstańców styczniowych, a w okolicach leśniczówki Budzisk leśne rozlewisko małej rzeczki Migówki. Będziemy poruszać się głównie leśnymi drogami gruntowymi, na niewielkim odcinku szosą asfaltową

Grobla przy plaży miejskiej w Supraślu. Za nami Liceum Sztuk Plastycznych (po lewej stronie plaża, grobla - naprzeciwko). Wyjeżdżamy przez mostek prowadzący nad groblą pomiędzy dwiema odnogami rzeki. Grobla została dostosowana dla ruchu pieszego i rowerowego. Prowadzi nią wygodna, kręta droga żwirowa.

Supraski system wodny.

Grobla jest elementem tzw. supraskiego systemu wodnego, który w 2008 roku został uznany za zabytek. Pozostałe elementy systemu to kanał, staw młyński i urządzenia spiętrzające wodę. Możliwe, że powstał 500 lat temu, w podobnym czasie, kiedy do Supraśla przybyli zakonnicy. Kanał nazwany "Kopanicą" lub rzeką kopaną, a nieistniejący już dziś staw młyński - Zajmą i Bingudą". W XIX wieku w pobliżu supraskiego systemu wodnego zaczęły powstawać zakłady przemysłowe (głównie tekstylne), które spowodowały kolejny etap w rozwoju miasteczka. Dziś obiekty te są jedną z największych atrakcji turystycznych Supraśla.

0,0 km

Koniec grobli. Znajduje się tu drewniany stół i ławy dla turystów oraz miejsce ogniskowe. Niewielkim mostkiem przechodzimy na drugą stronę rzeki. Jedziemy dalej drogą, która prowadzi do Puszczy.

2,9 km

Skrzyżowanie z główną drogą leśną Podsupraśl-Krzemienne (jadąc od grobli jest to pierwsza napotkana leśna droga). W tym miejscu skręcamy w prawo i trafiamy na zielone znaki turystycznego szlaku pieszego "Borami dorzecza Supraśli". Kierując się nimi dotrzemy aż do Kopnej Góry.

3,4 km

Okolice dawnej leśniczówki Krzemienne. W pobliżu znajduje się ujście rzeki Płoski do Supraśli. Droga skręca pod kątem ostrym w lewo. teraz przed nami piaszczysty odcinek.

5,2 km

Skrzyżowanie Krzyże. Na skrzyżowaniu leśnych dróg zwanym Krzyże znajduje się wielki, zabytkowy, ogromny dąb (pomnik przyrody) oraz 12 rzeźb przedstawiających powstańców styczniowych 1863r. Wykonał je w 2003 roku białostocki rzeźbiarz Ryszard Bołtowicz. Na skrzyżowaniu skręcamy zgodnie z zielonymi znakami w prawo.

7,8 km

Mijamy leśną osadę Konne.

8,5 km

Wyjeżdżamy z puszczy w dolinę, w której łączą się rzeki Supraśl i Sokołda. Na skraju lasu, po prawej stronie drogi, mijamy ośrodek Ritowisko w Surażkowie.

Ritowisko to ośrodek agroturystyczny położony na styku rzek Supraśl i Sokołda, we wsi Surażkowo w Puszczy Knyszyńskiej. Można tu pojeździć konno, zimą zorganizować kulig po puszczy, a latem spływ kajakowy.

9,7 km

Skrzyżowanie we wsi Surażkowo. Skręcamy w lewo.

10,2 km

Rozgałęzienie dróg. Zielony szlak skręca w prawo. Jedziemy dalej trzymając się znaków. Droga prowadzi przez pola fragment rezerwatu Surażkowo w Puszczy Knyszyńskiej.

10,5 km

Wyjeżdżamy z lasu w malowniczą dolinę rzeki Sokołdy. Przed nami skrzyżowanie z drogą w lewo na Sokołdę. Jedziemy prosto.

11,7 km

Most na rzece Sokołda. Po prawej rezerwat Bahno w borkach.

Sokołda - jedna z najważniejszych rzek płynących przez Puszczę Knyszyńską. Jej szerokość wynosi od 3 do 15 metrów. Można tu popływać kajakiem, najlepiej z opiekunem, gdyż jest na niej kilka dość niebezpiecznych miejsc, w których spiętrza się woda. Brak znaków z ostrzeżeniami.

12,3 km

Wjeżdżamy do wsi Łaźnie. Skręcamy w lewo, w główną drogę wsi. Drogą prowadzi zielony szlak turystyczny. Za wsią, na rozwidleniu wybieramy drogę w prawo i znów wjeżdżamy w puszczę jadąc szeroką drogą żwirową.

13,0 km

Skrzyżowanie z szeroką drogą żwirową z Kopnej Góry do Lipowego Mostu. Skręcamy w lewo i zielonym szlakiem kierujemy się do kopnej Góry (na tym odcinku prowadzi też czerwony szlak "Śladami powstania styczniowego").

14,7 km

Skrzyżowanie z asfaltowymi drogami w Kopnej Górze.

Przejeżdżamy skrzyżowanie prosto i wjeżdżamy w wąską drogę asfaltową prowadzącą do Sokółki. Prowadzą tędy czerwony i niebieski szlak turystyczny pieszy.

16,1 km

Pozostałości po kolejce wąskotorowej. Stacja kolei w lesie. Kolejka wąskotorowa kursuje na 3-kilometrowym odcinku Czarna Białostocka-Buksztel.

16,7 km

Po lewej stronie w miejscowości Kopna Góra znajduje się leśny ogród botaniczny - Arboretum. Jest to dobre miejsce na spacer z dziećmi lub we dwoje. Jeśli pragną Państwo rześkiego powietrza, ciszy i spokoju - zapraszamy. Wstęp wolny, arboretum otwarte od połowy kwietnia do października, a po uzgodnieniu również w innych terminach. Uwaga dzieci: warto zajrzeć do drewnianego domku przypominającego chatkę Baba Jagi z bajek. W 2008 roku Arboretum wzbogaciło się o Małe Muzeum Puszczy Knyszyńskiej z ekspozycją poświęconą historii okolicy. Przy Arborerum istnieje możliwość noclegu.

Wieś Woronicze. Skręcamy w lewo w drogę żwirową - tędy prowadzą także szlaki turystyczne czerwony i niebieski, zwany "Szlakiem królowej Bony".

17,3 km

Skręcamy w prawo w leśną drogę, którą nadal prowadzą niebieski i czerwone znaki szlaku. Wjeżdżamy na obszar rezerwatu Miedzyrzecze. Mijamy mostek na strumyku leśnym Kowszówka.

Rezerwat Międzyrzecze powstał w 1990 roku. W jego zachodniej części znajduje się dolina, którą płynie strumień Kowszówka, obfitująca w torf - najmłodszy węgiel kopalny.

17,7 km

Za mostkiem dojeżdżamy do skrzyżowania leśnych dróg. Szlak czerwony prowadzi dalej prosto. My jedziemy szlakiem niebieskim, który skręca w lewo.

19,7 km

Dojeżdżamy do zagubionej pośród lasów wsi Dworzysk nad rzeką Sokołdą.

23,7 km

Most na rzece Sokołda. Roztacza się z niego ładny widok na łąki i lasy.

Za mostkiem znów wjeżdżamy do rezerwatu Budzisk w Puszczy Knyszyńskiej. Początkowo jedziemy prosto, ale po około dwóch kilometrach droga zaczyna skręcać w lewo. Cały czas jedziemy kierując się oznakowaniem niebieskiego szlaku pieszego.

24,0 km

Dojeżdżamy do skrzyżowania z szeroką drogą żwirową. To tzw. Szybki Szuter. Skręcamy w lewo i teraz będziemy jechać zgodnie ze znakami niebieskimi, ale dla odmiany - szlaku rowerowego.

26,5 km

Mijamy leśniczówkę Budzisk.

Tuż za leśniczówką dojeżdżamy do ostrego zakrętu drogi, przy którym po prawej stronie - znajduje się piękne rozlewisko leśnej rzeczki Migówki (na terenie rezerwatu Budzisk). Spory obszar lasu znajduje się tu na terenie podmokłym (na mapie punkt 6).

Ruszamy dalej kierując się teraz na południe, zgodnie ze znakami niebieskiego szlaku rowerowego. po drodze przekraczamy ponownie tory kolei wąskotorowej.

Rezerwat Budzisk powstał w 1970 roku aby zachować w naturalnym stanie fragment Puszczy Knyszyńskiej z dużymi obszarami torfowo-bagiennymi. Zajmuje on powierzchnię 17ha. W jego środkowej części znajduje się dolina strumyka Migówka, do którego dopływa woda z licznych źródełek.

27,0 km

Skrzyżowanie z szosa Supraśl - Krynki. Skręcamy w prawo (tak jak prowadzi niebieski szlak rowerowy) i ruszamy w kierunku Supraśla.

33,4 km

Mijamy Podsupraśl, a chwilę później most na rzece Supraśl.

Za mostem niebieski szlak rowerowy skręca w lewo, w gruntową ul. Konarskiego. Mijamy dwór z 1822 roku, w którym mieści się siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. W Supraślu można również zobaczyć zabytkowy klasztor prawosławny oraz wiele innych zabytków.

Teraz wjeżdżamy na fragment drogi wyłożony płytami betonowymi, a dalej kostką brukową. Wjeżdżamy na plac Kościuszki i zjeżdżamy w lewo - w stronę plaży miejskiej w Supraślu.

36,5 km

Plaża miejska w Supraślu. Kończymy wycieczkę w tym samym miejscu, w którym ją rozpoczęliśmy

39,0 km

Trasa rowerowa (6)

Białystok - kolonia Grabówka - trakt Neapolitański - jeziorko k. leśniczówki Zielona - leśniczówka Krasny Las - Supraśl - jezioro Komosa - żwirownia k. Ogrodniczek - Ogrodniczki - Białystok

Na trasie:

- jeziorko leśne k. leśniczówki Zielona (na mapie punkt 1)

- Święta Sosna w Supraślu (na mapie punkt 2)

- jezioro Komosa w Puszczy Knyszyńskiej (na mapie punkt 3)

- pagórki koło Ogrodniczek (na mapie punkt 4)


Trasa w skrócie:

Trasa po Puszczy Knyszyńskiej prowadząca obok dwóch pięknych, leśnych

jeziorek. Doskonała dla osób, które chcą rekreacyjnie pojeździć po

podbiałostockich lasach i zobaczyć kilka ciekawych miejsc, np. Supraśl i

jego zabytki. Warto zaplanować czas na obiad w tym urokliwym

miasteczku.

Wyruszamy z placu przed Teatrem Dramatycznym w Parku Poniatowskiego w Białymstoku. Wyjeżdżamy na ścieżkę rowerową prowadzącą na wschód wzdłuż ul. Branickiego.

0.0 km

Mijamy duże skrzyżowanie z ul. Miłosza i Piastowską.

1,0 km

Skręcamy w lewo, w ścieżkę rowerową prowadzącą przy ul. Baranowickiej.

1,9 km

Rondo na skrzyżowaniu ulic Baranowickiej i Ciołkowskiego.

Opuszczamy ścieżkę rowerową i skręcamy w lewo w - ul. Ciołkowskiego.

2,5 km

Przejazd przez tory. Po lewej stronie mijamy miejski las Pieczurki.

4,0 km

Mijamy Białostockie osiedle Zaścianki i Kolonię Grabówka. Jesteśmy tuż przy Puszczy Knyszyńskiej.

5,5 km

Skrzyżowanie z przedłużeniem białostockiej ul. 27 Lipca. Skręcamy w prawo.

6,3 km

Skrzyżowanie. Jedziemy prosto w leśną drogę Traktem Napoleońskim, którym prowadzi niebieski szlak rowerowy. Początkowo nawierzchnia drogi jest dość piaszczysta i jazda rowerem będzie utrudniona.

6,6 km

Zaczyna się las. Tu nawierzchnia drogi zmienia się w żwirową.

8,4 km

Skręcamy w lewo - w leśną drogę, którą prowadzi zielony szlak turystyczny pieszy.

10,0 km

Zielony szlak okrąża leśniczówkę Zielona, a chwilę później skręca w lewo w las.

11,2 km

Skrzyżowanie leśnych dróg. Trzymając się zielonych znaków szlaku skręcamy w prawo. Zjeżdżamy z górki i dojeżdżamy do leśnego jeziorka (na mapie punkt 1)

12,2 km

Dawniej w Puszczy Knyszyńskiej oddawano cześć starym drzewom, zwłaszcza sosnom. Stary zwyczaj nakazywał wieszać na drzewach krzyże lub drewniane deseczki z prośbami, np. o powodzenie w życiu. Wierzono, że to drzewa święte, które mają moc opiekuńczą. Obecnie w Supraślu przy ul. Piłsudskiego, obok wjazdu na drogę asfaltową do Majówki, można zobaczyć sosnę, którą uznawano za świętą od 1905 roku, kiedy car Mikołaj II Romanow wydał dekret znoszący prześladowania katolików w Rosji. Wówczas to na sośnie zawieszono obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Tuż przy Świętej Sośnie w Supraślu można zjeść obiad w restauracji Łukaszówka przy ul. nowy Świat 2 albo Knieja przy alei Niepodległości 6.

W tym miejscu zielony szlak odchodzi w lewo. My jedziemy dalej główną drogą leśną.

12,9 km

Dojeżdżamy do wąskiej drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo i kierujemy się prosto do Supraśla.

13,9 km

Mijamy leśniczówkę Krasny Las.

15,2 km

Wyjeżdżamy z puszczy do Supraśla przy Świętej Sośnie (na mapie punkt 2). Możemy pojechać do centrum miejscowości, by obejrzeć zabytki miasteczka. Nasza trasa skręca jednak w lewo - w aleję Niepodległości wyłożoną betonowymi płytkami.

15,4 km

Aleja Niepodległości w Supraślu skręca w prawo, my jedziemy do lasu - najpierw w lewo, a później chwilę w prawo. Znów jesteśmy na zielonym szlaku turystycznym. Początkowo prowadzi on skrajem lasu, obok zabudowań Supraśla.

18,5 km

Mijamy drewnianą wiatę turystyczną. Zielony szlak początkowo skręca nieco w prawo. a po chwili w lewo. Kierując się zielonymi znakami dojedziemy do jeziorka Komosa.

19,2 km

Grobla między leśnym jeziorem Komosa (na mapie punkt 3) a mniejszym stawem po prawej stronie. Istnieje możliwość objechania jeziorka Komosa dookoła (2km). Główna trasa prowadzi jednak dalej prosto na zachód. W tym miejscu kończą się zielone znaki. Jedziemy teraz piaszczystą drogą.

19,7 km

Górki w starej żwirowni koło Ogrodniczek (na mapie punkt 4). Na terenie starej żwirowni znajdują się dwa sztuczne jeziorka, a także wyciąg narciarski. Przejeżdżamy żwirownię główną drogą. Dalej przejeżdżamy prze las.

22,1 km

Wyjeżdżamy z lasu na ul. Żwirową w Ogrodniczkach.

23,0 km

Dojeżdżamy do głównej ulicy Ogrodniczek - asfaltowej ul Białostockiej. Skręcamy w lewo.

23,9 km

Skrzyżowanie z asfaltową drogą prowadzącą w lewo do miejscowości Karakule. W tym miejscu zaczyna się ścieżka rowerowa, którą dotrzemy do Białegostoku.

24,4 km

Granica administracyjna Białegostoku. Koniec asfaltowej ścieżki rowerowej z Supraśla. Początek ścieżki rowerowej przy ul. Raginisa.

24,8 km

Trasa Rowerowa (8)

Białystok - kolonia Grabówka - trakt Napoleoński - Królowy Most - Supraśl - Białystok

Na trasie:

- malowniczo położona miejscowość Królowy Most u podnóża Wzgórz Świętojańskich (na mapie punkt 1)

- dolina rzeczki Płoski w okolicach Kołodna (na mapie punkt 2)

- urokliwe miasteczko Supraśl (na mapie punkt 3)

Trasa w skrócie:

Trasa po Puszczy Knyszyńskiej położonej na wschód od Białegostoku. Przejedziemy Traktem Napoleońskim, którym podobno kroczyły francuskie wojska w drodze do Moskwy w 1812 roku. Odwiedzimy też Królowy most, miejscowość u podnóża Wzgórz Świętojańskich, wspominana w komedii Jacka Bromskiego "U Pana Boga w ogródku". Odwiedzimy Supraśl - miasto sztuki, kultury, sportu, natury i dobrej kuchni.

Wyruszamy z placu przed Teatrem Dramatycznym w Parku Poniatowskiego w Białymstoku. Wyjeżdżamy na ścieżkę rowerową prowadzącą na wschód wzdłuż ul. Branickiego.

0,0 km

Mijamy duże skrzyżowanie z ul. Miłosza i Piastowską

1,0 km

Skręcamy w lewo, w ścieżkę rowerową prowadzącą przy ul. Baranowickiej.

1,9 km

Rondo na skrzyżowaniu ulic Baranowickiej i Ciołkowskiego. Opuszczamy ścieżkę rowerową i skręcamy w lewo, w ul. Ciołkowskiego.

2,5 km

Przejazd przez tory. po lewej stronie mijamy miejski las Pieczurki.

4,0 km

Mijamy białostockie osiedle Zaścianki i Kolonię Grabówka. Jesteśmy tuż przy Puszczy Knyszyńskiej.

5,5 km

Skrzyżowanie z przedłużeniem białostockiej ul. 27 Lipca. Skręcamy w prawo.

6,3 km

Skrzyżowanie. Jedziemy prosto w leśną drogę - Trakt Napoleoński, którym prowadzi niebieski szlak rowerowy. początkowo nawierzchnia drogi jest dość piaszczysta i jazda rowerem będzie utrudniona.

6,6 km

Południowa granica Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Tu poprawia się nawierzchnia trasy (dość szeroka żwirowa droga).

8,3 km

Skrzyżowanie z wąską drogą asfaltową łączącą Szosę Baranowicką z miasteczkiem Supraśl. Jedziemy dalej prosto traktem Napoleońskim. Nadal prowadzą nas niebieskie znaki szlaku rowerowego. kilometr dalej, w okolicach dawnej leśniczówki Izoby, do Traktu dołącza również zielony szlak rowerowy. Zielone i niebieskie znaki doprowadzą nas prosto do Królowego Mostu.

12,3 km

Legenda głosi, jakoby przed wiekami tu, w dolinie rzeki Supraśl i Płoski, istniała kuźnia kowala Jana, w której król Zygmunt August wracając z Litwy do Knyszyna zlecił wykonanie podków. Zadowolony z posługi monarcha zaproponował kowalowi, że uczyni jego syna własnym giermkiem. Kowal wolał jednak, by syn pozostał w domu. Król wsiadał już na konia, gdy jeden z jego towarzyszy szepną mu coś do ucha. Zygmunt August uśmiechną się i rzekł do kowalskiego syna: "Azaliż to prawda, jakoby za rzeką mieszkała panna urodziwa, którą o rękę chcesz prosić? I aby móc ją zobaczyć, wpław musisz się przeprawiać?". Młody chłopak potwierdził. Wtedy król, sam zakochany w Barbarze Radziwiłłównie, most na rzece kazał postawić. Odtąd osadę zwano Królowy most.

Królowy Most. Obecnie to chyba najbardziej znana w Polsce miejscowość w okolicach Białegostoku, dzięki cyklowi filmów Jacka Bromskiego "U Pana Boga...". W rzeczywistości Królowy most to mała, cicha wieś letniskowa u podnóża Wzgórz Świętojańskich, przez którą przepływa rzeka Płoska. W miejscowości znajduje się cerkiew św. Anny z XIX wieku.

Przecinamy szerszą drogę leśną, tzw. trybę Żwirówkę.

Dalej mijamy opuszczoną leśniczówkę Kuberkę. Znajdujemy się w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Tuż przed Królowym Mostem rozpoczynamy długi zjazd aż do mostku na rzece Płoska.

16,6 km

Rzeka Płoska ma długość ponad 23 km i szerokość od 3 do 6 metrów. Wypływa ze źródła w okolicach wsi Tatarowce. W okolicach Krzemiennego wpada do rzeki Supraśl.

Wzgórza Świętojańskie - najwyższe wzniesienia w Puszczy Knyszyńskiej. Najwyższe wzniesienia to: Góra Kopna - 210,8 m n.p.m., Góra św. Jana - 209 m n.p.m., Góra św. Anny - 202 m n.p.m. Przez najwyższe wzniesienia prowadzi czerwony szlak turystyczny z Królowego Mostu do okolic Kołodna. Na Górze św. Jana znajduje się głaz upamiętniający miejsce śmierci powstańców styczniowych 1863r.

Dojeżdżamy do drogi assfaltowej w Królowym Moście (na mapie punkt 1). Skręcamy w lewo (tak jak niebieski szlak rowerowy).

21,1 km

Wjeżdżamy do wsi Kołodno. po prawej stronie widoczne wyraźne pasmo Wzgórz Świętojańskich - najwyższych wzniesień w Puszczy Knyszyńskiej.

23,0 km

Za Kołodnem droga asfaltowa zmienia się w żwirową. Na rozgałęzieniu dróg skręcamy w lewo, zgodnie ze znakami niebieskiego szlaku rowerowego.

23,8 km

Mostek na rzece Płoska (na mapie punkt 2).

24,7 km

Jadąc wygodną drogą leśną mijamy gajówkę Pałatka.

25,8 km

Mijamy skrzyżowanie z Trybą Żwirówką (tą samą drogą, którą przecinaliśmy jadąc Traktem Napoleońskim).

28,3 km

Cieliczanka, niewielka osada letniskowa w pobliżu rzeki Supraśl.

W kierunku Supraśla jedziemy dalej szeroką drogą żwirową. Jeśli latem przeszkadza nam tu piach i kurz, możemy nadkładając drogi tuż za Cieliczanką skręcić w prawo, w leśną drogę, którą wyznaczono trasę czerwonego szlaku turystycznego. Jadąc za jego znakami ponownie wyjedziemy na tę samą żwirową drogę prowadzącą z Cieliczanki, ale już przed samym Supraślem.

30,0 km

Wjeżdżamy do Supraśla i brukową ul. Cieliczańską jedziemy do centrum miasteczka.

32,7 km

Plac Kościuszki w centrum Supraśla. Usytuowane są tu niewielkie lokale gastronomiczne. Znajduje się także jeden z piękniejszych zabytków Supraśla - pałac Buchholtzów. Z Placu kościuszki skręcamy w lewo w ul. 3 Maja.

33,3 km

Skręcamy w lewo, w ul. Piłsudskiego. Prowadzi tędy żółty szlak rowerowy.

33,7 km

W Supraślu, obok Świętej Sosny, widzimy rozgałęzienie dróg. kierując się żółtymi znakami szlaku rowerowego wjeżdżamy w wąską drogę asfaltową prowadzącą do Puszczy Knyszyńskiej.

34,2 km

Mijamy leśniczówkę Krasny Las.

37,4 km

Znów docieramy do Traktu Napoleońskiego. tym razem skręcamy w prawo, w kierunku Białegostoku. Jedziemy niebieskim szlakiem rowerowym.

41,0 km

Docieramy do asfaltowej drogi na granicy Białegostoku i Grabówki. Wracamy do centrum tą samą trasą, którą dotarliśmy tu na początku wycieczki: ulicami Ciołkowskiego, Baranowicką i Branickiego.

46,7 km

Mapka trasy Nr 5